XXIII Szkolny Pokaz Fryzur


W dniu 25 stycznia, w Oratorium Księży Filipinów, odbył się XXIII Szkolny Pokaz Fryzur pt: Spotkanie kultur Wschodu i Zachodu”.

Tradycyjnie pokaz składał się z dwóch części. Część I poświęciłyśmy latom 60 i 70 XX wieku. Część II to przeskok do współczesności, dotyczy fryzur rodem z japońskich mang i anime.

Pomysł wypracowany został z uczniami klas fryzjerskich, wychodzimy naprzeciw ich sugestiom i prośbom. Moda wraca, wracają trendy. Powrót do lat 60 i 70 lansują kreatorzy światowej mody. Nastolatki chętnie przeszukują szafy babć i mam. Modne są imprezy tematyczne np.: lata PRL-u. Stylizujemy fryzury, inspirujemy się detalami modowymi.

Lata 60-te to: szczupła, dziewczęca sylwetka, ciężki i wyrazisty makijaż. Na powiekach wyraziste lub metaliczne kolory w odcieniach granatu, zieleni, błękitu, które miały pasować do plastikowych elementów stroju. Gruba kreska i sztuczne rzęsy. Na ustach błyszczyk. Ten trend obserwujemy także współcześnie. Fryzury lat 60-tych to wysokie koki, natapirowane, proste włosy, gładkie czoło lub grzywka. Włosy wywinięte na zewnątrz, na wysokości karku. Dzisiaj często stylizujemy takie fryzury, tyle że bez tapirowania. Ikonami stylu tamtych lat były aktorki: Brigitte Bardot i Audrey Hepburn. Dla panów wzorem do naśladowania był kultowy zespół The Beatles. Pod koniec lat 60-tych pojawiają się hippisi. Dzieci kwiaty noszą długie włosy w lekkim nieładzie, przewiązane rzemienną opaską na czole, chusty i włóczkowe czapeczki.

Lata 70-te to zmiana stylu. Modna jest pracująca kobieta sukcesu, co podkreśla zdrowy makijaż: naturalne odcienie beżui szarości, róż na policzkach, pomadka i błyszczyk. Fryzury wzorowano na uczesanie bohaterki „Aniołków Charliego” – Farraw Fawcet lub piosenkarki zespołu ABBA. Włosy cieniowano na całej długości, do łask wróciła trwała ondulacja. Nadal mamy hippisów, pojawiają się jednak nowa grupa – PUNK z ich charakterystycznymi, barwnymi fryzurami typu grzebień, czub usztywnionych wodą z cukrem.

Obecnie bardzo modne są fryzury rodem z japońskiej mangi, anime. Cechą charakterystyczną są grzywki, asymetria i kolorowe pasma. Włosy ułożone warstwowo, gęste, na końcach tzw. rozdarcia. Takie fryzury to obrazy. Wykorzystują spinki i opaski, czasem wąskie kokardki. Włosy spięte w wysoki koński ogon, na którym pojawiają się warkoczyki. Modne są także krótkie fryzurki, ekscentryczne, o wyrazistych kolorach. Włosy anime muszą lśnić.

Pokaz pozwala wykazać się kreatywnością, rozwija wyobraźnię i umiejętności. Uczestnicy mogą wyrazić siebie. Jest też wydarzeniem dla szefów salonów, w których odbywają praktyki zawodowe. Dzięki nim zacieśnia się współpraca szkoły z pracodawcam.

 


PAGE TOP
Nie kopiuj tekstu!