Wystawa Zimne Spojrzenie

,

W dniach 14-16 czerwca w ramach lekcji historii uczniowie klas 1a, 1s i 1f uczestniczyli w wyjątkowej wystawie poświęconej tarnowskim Żydom w czasie II wojny światowej. Wystawa pt: „Zimne spojrzenie”, zorganizowana w budynku tarnowskiej galerii BWA, prezentuje po raz pierwszy, odnalezione w 1997 roku w dziale antropologicznym Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, fotografie ponad stu rodzin żydowskich, łącznie 565 mężczyzn, kobiet i dzieci, w okupowanym przez Niemców Tarnowie. Spośród nich tylko 26 osób przeżyło Holokaust i mogło przekazać tę historię dalej.

Wystawa składa się z czterech elementów: ścian tematycznych stanowiących wprowadzenie, chronologicznej trasy zwiedzania z tablicami rodzinnymi, „archiwum zdjęć” i stacji multimedialnych.

Trasa chronologiczna, szczególnie ciekawa dla naszej młodzieży, opowiada wojenną historię Tarnowa. Prezentuje wyjątkowe miejsca, biografie, rodzinne historie. Sercem wystawy jest jednak „Archiwum zdjęć” – fotografie zrobione podczas nazistowskich badań antropologicznych nad Żydami. W stacjach multimedialnych zwiedzający mogli oglądać wywiady z ocalałymi oraz przeszukiwać bazę danych pod kątem konkretnych osób i rodzin.

Przejmująca wystawa stanowi świadectwo tragicznych losów tarnowskich Żydów w czasach niemieckiej okupacji.

Po wernisażu oprowadzała pani Edyta Suchodolska.

Foto relacja z wycieczki w galerii.


PAGE TOP
Nie kopiuj tekstu!